Nakon sedmog javnog natječaja za stručno usavršavanje objavljenog u srpnju 2023. godine Upravni odbor Zaklade Ana Rukavina odlučio da je će sredstva za stručno usavršavanje dodijeliti kandidatu dr. Marinu Šimuniću, specijalizantu hematologije iz Zavoda za hematologiju KBC-a Split.
Dr. Marin Šimunić
Nakon pristiglih prijava, Upravni odbor Zaklade izabrao je najboljeg kandidata kojemu je Zaklada pokrila sve troškove jednogodišnjeg usavršavanja na uglednom američkom Nacionalnom institutu za rak (NCI), u Bethesdi (država Maryland), a po povratku u matičnu zdravstvenu ustanovu, dr. Šimunić će stečena znanja primjenjivati u svakodnevnom radu s pacijentima.
Nakon povratka sa stručnog usavršavanja razgovarali smo s dr. Marinom Šimunićem o njegovom iskustvu.
Na natječaj Zaklade Ana Rukavina 2023. godine sam se odlučio prijaviti uz podršku kolega iz KBC Split i ravnatelja prof. Meštrovića. Zaklada je natječaj raspisala za stručno usavršavanje u području mijeloičnih neoplazmi, stanične terapije i transplantacije krvotvornih matičnih stanica. Znao sam da je riječ o jedinstvenoj prilici za stjecanje novih znanja i vještina u hematologiji. S obzirom da je riječ o području koje se u naše doba razvija velikom brzinom, ovakva stručna usavršavanja omogućavaju učenje o novim dijagnostičkim i terapijskim metodama na onim mjestima gdje se te metode definiraju i usavršavaju, prije nego postanu klinička svakodnevica u našim, domaćim centrima. Izabravši me, Zaklada mi je omogućila izravno sudjelovanje u stjecanju i upotrebi saznanja koja će unaprijediti liječenje hematoloških bolesti u cijelom svijetu.
Stručno usavršavanje se provodilo na NIH-u (američkom Nacionalnom institutu za zdravlje) koje je jedinstveno mjesto jer se tu istovremeno nalazi nekoliko desetaka tisuća liječnika, znanstvenika, drugog medicinskog i nemedicinskog osoblja. Takav je otprilike i osjećaj – ići svaki dan na kampus NIH-a je kao odlazak u neki drugi grad koji je usmjeren prema znanosti i medicini. Na početku su kontrole na ulazu rigorozne, otprilike kao prije međunarodnog leta. Tek nakon što završe sve sigurnosne provjere i edukacije o sigurnosti, što traje dulje od mjesec dana, odlazak na posao postaje jednostavniji i oslobodi se vrijeme potrebno za učenje svih novih terapijskih protokola.
Iako je kampus fizički odvojen od okoline, samo petnaestak minuta vožnje podzemnom željeznicom dalje se nalaze znamenitosti američkog glavnog grada Washingtona. One privlače brojne turiste svake godine, a kao sjedište američkih i međunarodnih institucija, Washington je dom brojnim stručnjacima koji u njemu grade karijeru. Veliki broj ih dolazi iz drugih zemalja, a i na NIH-u se itekako osjeti internacionalna atmosfera. Riječ je o mjestu na kojemu je danas ogromna koncentracija tzv. “brain drain”-a, stručnjaka koji su u svojim zemljama ostvarili velike dosege i koje su privukle mogućnosti koje nudi SAD. Tako su brojni nobelovci i druga velika svjetska imena u znanosti gradili karijeru upravo na NIH-u. Poseban je osjećaj hodati istim hodnicima i raditi u istim laboratorijima u kojima su dolazili do otkrića bez kojih je danas nemoguće zamisliti liječenje bolesnika.
Među njima je i moj mentor za vrijeme stručnog usavršavanja, profesor Steven Živko Pavletić, s kojim je raditi u timu bilo nesvakidašnje iskustvo. Rad se odvijao u velikim timovima koji se sastaju nekoliko puta tjedno. Tako je omogućeno komuniciranje svih relevantnih detalja među svim sudionicima. Svaki korak u svakom kliničkom istraživanju se temeljito planirao i analizirao te je velika pozornost dana svakom detalju u tijeku bolesti i odgovoru na liječenje, za svakog pacijenta. Na ovaj način je moguće postići značajne rezultate u unaprjeđenju liječenja i u kraćem roku. Uvjet za takav napredak je upravo velik broj suradnika koji sudjeluju na svim razinama, kako npr. na logističkoj, tako i na kliničkoj/znanstvenoj razini. Takvu brojnost osoblja bih rado volio vidjeti jednog dana i u našim bolnicama, kao i veća ulaganja u znanstvene napore kako bi jednog dana i iz naših centara proizašle terapije koje će učiniti razliku i u svijetu.